Strona główna / UNICEF –„ WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA”

IV edycja światowego projektu UNICEF –„ WSZYSTKIE KOLORY ŚWIATA” w naszej szkole ruszyła!

Zobaczcie pierwsze nasze laleczki – czekają na swych właścicieli! Na razie zwiedzają szkołę! W przyszłym tygodniu w naszej szkole odbędzie się ich kiermasz, na który już dziś zapraszamy! Oczywiście poinformujemy o dokładnej dacie! A teraz, proszę rzucić okiem na fotki i wybrać dla siebie lalkę!

Czy szmaciana laleczka może uratować życie dziecka?
Jak pokazać dzieciom, że pomaganie może być przyjemne?
Nasza Szkoła przystąpiła do projektu UNICEF „Wszystkie Kolory Świata”, który jest odpowiedzią na niezwykle poważny problem rozwoju epidemii chorób rozwijających się w Angoli. Chcemy uświadomić dzieciom i młodzieży, że pomaganie może być przyjemne i wiązać się z pozytywnymi emocjami, a ponadto, że dzięki ich zaangażowaniu można uratować życie dziecka. Projekt wspiera Ambasador Dobrej Woli UNICEF Majka Jeżowska.
Na czym polega projekt „Wszystkie kolory świata”?
W ramach akcji uczniowie przygotowywali specjalną, charytatywną laleczkę UNICEF. Laleczka ta nie jest zwykłą szmacianą lalką – jest symbolem pomocy, jakiej dzieci chcą udzielić swoim rówieśnikom z biednych krajów. Każda laleczka ma swoje imię, kraj, z którego pochodzi, jakieś hobby. Wszystkie te cechy zostały im nadane przez dzieci, które przystępując do pracy same decydowały jakiego kraju reprezentantem ma być ich laleczka. Od nich zależało jaki laleczka będzie mieć kolor skóry, jak będzie ubrana i jakie imię będzie nosić. Tymi informacjami dzieci uzupełniły „akt urodzenia” laleczki. 
Celem projektu jest:
• kształtowanie wśród dzieci i młodzieży postawy tolerancji i otwartości na inne kultury, 
• pokazanie, że pomaganie może być nie tylko pożyteczne, ale także przyjemne, 
• zebranie środków na ratowanie życia dzieci w Angoli. 
Etapy projektu: 
1. Podróż przez kontynenty – dzieci podczas zajęć technicznych, godzin wychowawczych oraz dodatkowych zajęć wybierały kraj, z którego pochodzi ich laleczka, zbierały jak najwięcej informacji o geografii kraju, a także o jego mieszkańcach, zwyczajach, kulturze, itp. 
2. Przygotowanie laleczek przez uczniów – uszycie laleczki okazało się niezwykle proste! W oparciu o szablony otrzymane z UNICEF dzieci przygotowały charytatywne laleczki, które ubrały i przyozdobiły w sposób odpowiadający kulturze kraju, który wcześniej wybrały. 
3. Wystawa laleczek w szkole –prezentacja laleczek odbyła się podczas specjalnego wydarzenia, na które dzieci zaprosiły rodziców, dziadków, opiekunów i społeczność lokalną. Każdy mógł wybrać laleczkę, zaopiekować się nią, a jednocześnie uratować życie dziecku z Angoli, przekazując na ten cel darowiznę. 
W projekt zaangażowali się uczniowie klasy 5 i 6 Szkoły Podstawowej, I i II gimnazjum oraz wolontariusze naszej szkoły. Koordynatorami projektu były p. Anna Sarota i p. Agnieszka Mirek
Serdecznie dziękujemy rodzicom, dziadkom i opiekunom dzieci za zaangażowanie i pomoc swoim pociechom w realizacji ich pomysłów. To dzięki tej międzypokoleniowej współpracy powstały małe, szmaciane dzieła sztuki.
/tekst Anna Sarota/